Atelier Bespoke

Styl Włoski

Styl włoski to zabawa kolorami, krojem; to łamanie wszelkich zasad.

Styl i moda nieustannie się przenikają. Włoch ubiera się zgodnie z tym jak żyje, jak czuje i na co właśnie ma ochotę. Włosi żyją modą, ale jak może być inaczej w kraju gdzie policyjne uniformy zaprojektował sam Giorgio Armani a kilkaset lat wcześniej Michał Anioł-stroje gwardii papieskiej? Nie może zatem dziwić, że prawdziwy Włoch zawsze ma na sobie coś uszytego przez krawca. A do tego szorty albo trampki. Włoski styl to moda sensu stricto – zmienna, zależna od humoru i potrzeby. W tej stylistyce odnajdą się ci, którzy lubią być w centrum uwagi, którzy chcą zwracać na siebie spojrzenia przechodniów. To czysta próżność w bardzo eleganckim wydaniu. To niemal DNA Włocha bo to już w starożytnym Rzymie, ubiór stał się czymś więcej niż tylko okryciem ciała. W Rzymie strój był kwestią społeczną.

Włoch uwielbia udać się na la passeggiata – przechadzkę bez celu – po to, by się po prostu pokazać. Włoska moda bowiem, to zamiłowanie do ściągania spojrzeń w swoją stronę. Włoski styl wydaje się banalny i prosty do zaadoptowania. Jednakże jest to bardzo dalekie od prawdy; od tego, jak jest w rzeczywistości.

Włoska elegancja to miękkość linii i materiał, który przylega do ciała. Styl, który zdecydowanie bardziej pasuje mężczyźnie o smukłej sylwetce niż temu o budowie atletycznej lub dalekiej od ideału. Włoski image to lekko podwinięte mankiety marynarki. Jeśli zegarek – to żaden silikonowy, żaden modny przez chwilę – dodatki we włoskim stylu są zawsze wyjątkowo eleganckie. Jeśli brak skarpetek to w brustaszy poszetka; niezwykle elegancka, nawet jeśli to po prostu nieskazitelnie biały len.

 

  Elegancja to nie pokazywanie się, tylko bycie zapamiętanym

Giorgio Armani

 

Spodnie dużo krótsze niż u Brytyjczyka. Marynarka także krótsza by móc elegancko włożyć obie ręce do kieszeni bez zaplątywania się w poły marynarki. Włoch obnosi się wszystkim co ma na sobie: mam piękny garnitur ale czy widzieliście moje dizajnerskie buty? Krótkie nogawki są idealnym tłem dla świetnych butów, założonych oczywiście, na gołe stopy. Włoch zna reguły ale nie poddaje się im. Włoski garnitur jest perfekcyjnie uszyty, ale sposób jego noszenia z kolei jest niezwykle nonszalncki. Na tle włoskiej elegancji, Brytyjczyk nosi garnitur trochę jak mundur. Budzi skojarzenia z perfekcją, z biznesem, z zasadami i respektem dla tradycji. Włoski elegant oddaje ducha włoskich palazzo, zamiłowania do sztuki i artystycznego wyrazu siebie. Angielski krawiec to doskonały rzemieślnik, włoski krawiec to artysta. 

Moda powinna być formą wyrażenia siebie a nie więzieniem dla ciała.

Alexander McQueen

Współczesny włoski styl to oczywiście sprezzatura. Potocznie uważana za pewien przejaw nonszalancji w modzie. Jednak sprezzatura to coś więcej i sięga końca czasów Renesansu. Wywodzi się bezpośrednio ze sztuki, wśród której Włosi żyją od najmłodszych lat. W XVI wieku, zaczął się kryzys wartości i ideałów, w jakie wierzyli artyści epoki Renesansu i zamiast renesansowej harmonii i ładu, widz nagle został zaskoczony sztuką pełną nietypowych rozwiązań, iluzji i fantazji i przerysowań. Ta wykwintna niedbałość zyskała właśnie nazwę sprezzatura, użytą po raz pierwszy w 1528 roku przez Baldassare Castiglione w dziele Il Cortegiano (Dworzanin).

 Sprezzatura zatem to połączenie potrzeby artystycznego wyrazu z włoską dolce vita, którą Włosi uwielbiają. Mężczyzna dobrze ubrany zachwyca swoim wizerunkiem, lecz mężczyzna, który nie boi się łamać reguł to już zadatki na ikonę stylu. Punktem wyjścia jest oczywiście znajomość tych reguł. Sprezzatura to również właściwy Włochom sposób bycia. To, jak się wysławiamy, jak zachowujemy, jak żyjemy na codzień musi być spójne z tym jak się ubieramy. Drobiazgowy perfekcjonista w tym stylu będzie prezentował wizerunek mężczyzn pozbawiony wiarygodności. Sprezzatura nie polega również na łamaniu zasad elegancji i kultury. Jeśli jest zasada, że wstając, mężczyzna zapina marynarkę to czy sprezzaturą będzie - pozostawienie jej niezapiętą? Nie. Takie zachowanie będzie jedynie dowodem braku elegancji. W ortodoksyjnych kręgach - takie samo faux pas jak rozpięty rozporek. 


    Włosi to mistrzowie kontrastu, lekkości i urzekającej swobody. Włoski styl jest po prostu seksowny. 

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram