Atelier Bespoke

Mały Gentelman

Przez całe stulecia dzieci były ubierane jak dorośli. W wyższych sferach nie zastanawiano się czy dzieciom jest wygodnie w tym co noszą. Zwłaszcza we Francji gdzie moda była właściwie stylem życia i styl dworski narzucał ogromne wyrzeczenia tak samo dorosłym jak i dzieciom.

Rewolucję w modzie dziecięcej zawdzięczamy Brytyjczykom. Kiedy Francja żyła dworskimi konwenansami to Brytyjczycy po pracy wracali do swoich wiejskich posiadłości, gdzie zmieniali oficjalne stroje na wygodne i komfortowe ubrania wykonane z lokalnych produktów tworząc styl jeździecki, który przetrwał do dzisiaj. Spędzając czas na wsi, w towarzystwie rodziny, Brytyjczycy dostrzegli, że dzieci potrzebują innej odzieży niż dorośli. Niestety, mimochodem, przez kolejne dziesięciolecia wyczucie estetyczne i poczucie elegancji u dzieci zaczęło nieustannie spadać.

W naszej dzisiejszej rzeczywistości, pierwszy garnitur to najczęściej garnitur komunijny. Zazwyczaj ze sztucznego materiału co zabiera wszelki komfort małemu chłopcu, który nie siedzi za stołem w klimatyzowanym pomieszczeniu lecz porusza się biegając.  Garnitury chłopięce dostępne z wieszaka są zawsze w kolorze burym, granatowym lub białym. Oczywiście jednolite. Nieliczne firmy mają w ofercie sportowe marynarki w kolorach lubianych przez dzieci.

Wielu młodych mężczyzn nie potrafi wiązać krawata – raz zawiązany przez sprzedawcę, wisi w szafie poluzowany, nigdy nie rozwiązywany.  Jeśli wychowywał się w domu, gdzie ojciec rodziny musiał wbijać się w garniak to taki młody człowiek uczy się elegancji dopiero rozpoczynając dorosłe życie. A powinien to wynieść z domu, we krwi. Tak jak to robią Włosi, gdzie ojciec uczy syna wiązać krawat, pastować obuwie czy zabiera ze sobą do krawca lub fryzjera. W obecnych czasach „męskie sprawy” częściej polegają na wspólnym oglądaniu meczu na kanapie zamiast przekazaniu synowi wiedzy i doświadczenia, którego brak będzie miał wpływ na przyszłe życie młodego gentlemana.

Mały gentleman, by być elegancki, nie musi wcale nosić garnituru. Ładny sweterek, sztruksy, blezer i czyste buty wystarczą by pokazać małemu chłopcu, że elegancki wizerunek jest wygodny.  Ale przykład musi iść z góry.

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram