Atelier Bespoke

Garderoba gentlemana

Jakość jest pamiętana dłużej niż cena za nią zapłacona

George Brummel

 

Dbałość o jakość, kosztem ilości to niezmienna zasada obowiązująca w świecie prawdziwej elegancji. Mówienie o dobrym stosunku jakości do ceny jest najczęściej pójściem na skróty i to w złym kierunku.  Nie ma potrzeby mieć naraz w szafie 15 średniej jakości koszul. Lepiej się wstrzymać z zakupem kolejnych trzech a zainwestować w jedną bardzo dobrą. W międzyczasie, graj dodatkami.

Męska garderoba powinna być oparta na czterech fundamentach:

funkcjonalności, prostocie,  elegancji i konsekwencji.

Buty lśniące jak lustro. Nawet najdroższe, najpiękniejsze buty, jeśli są brudne i schodzone to po prostu brudne buty. Dwie, trzy pary eleganckich butów na początek. Nawet najlepszy garnitur z butami kiepskiej jakości będzie wyglądał kiepsko. Doskonałe buty – to ten element stroju, który potrafi „podbić” ogólny efekt o kilka punktów w górę. O klasie mężczyzny świadczą buty przede wszystkim

Białe koszule – to podstawa garderoby. Uszyta na wymiar z dobrej tkaniny, z odpowiednim kształtem kołnierzyka i eleganckimi guzikami. Jeśli masz takich już pięć sztuk to czas pomyśleć o białej koszuli na spinki. Koszule z deseniami to kolejny krok.

Krawat – może nie jest niezbędny każdemu mężczyźnie na co dzień ale są takie okazje, kiedy trzeba go założyć. Warto zainwestować w naprawdę piękny krawat, który nada wizerunkowi pożądany efekt. Pięć krawatów na początek wystarczy.

Akcesoria – eleganckie czyste buty i świetne akcesoria potrafią zdziałać cuda. Mając na początek nawet dwa porządne garnitury to przy pięciu krawatach i pięciu poszetkach (poszetka nigdy w kolorze krawata) masz już naprawdę sporo kombinacji by elegancko wyglądać.

Garnitur – nie mając żadnego garnituru w szafie, pierwszym niech będzie jednorzędowy, granatowy. Odcień granatu trzeba dopasować indywidualnie do naszej codziennej aktywności. Im ciemniejszy odcień-tym garnitur jest bardziej formalny. Po kupnie pierwszego garnituru, warto dość szybko pomyśleć o kolejnym żeby go nie zużyć za szybko. Mając jeden garnitur z dobrej tkaniny nie nosimy go non stop a dajemy mu odpocząć, odwieszając w należyty sposób.

Mężczyzna wygląda dobrze w garniturze jedynie wtedy, kiedy ten garnitur jest dopasowany do jego sylwetki. Jeśli nawet kupujesz garnitur z wieszaka to warto kupować go w sklepie w którym wykonują od razu poprawki krawieckie. Źle dopasowany garnitur wygląda na mężczyźnie jak źle dopasowana bielizna na kobiecie.  Naprawdę.

Posiadając już 3-4 garnitury jednolite, czas pomyśleć o garniturze w kratę, albo trzyczęściowym, a może dwurzędowym. Choć te garnitury to już wyższy poziom elegancji i świadomości własnego stylu. Znów odnosząc się do świata mody damskiej – kobieta, która nie potrafi chodzić w butach na wysokich obcasach prezentuje się tak samo źle jak mężczyzna, który nie czuje się swobodnie w jednym z wymienionych wcześniej garniturów.

Kiedy odnalazłeś swój styl to trzymaj się go i buduj garderobę wokół wybranej stylistyki. Powoli, zgodnie ze złotą zasadą elegancji – kupuj mniej ale rzeczy dobrej jakości.

ZESTAW NA LATO: 2 letnie garnitury, 3 marynarki, 4 pary spodni, 1 chino, 15 koszul, 6 krawatów

ZESTAW NA ZIMĘ: 3 zimowe garnitury, 1 marynarka z tweedu, 2 pary spodni, 4 swetry, płaszcz

ZESTAW PRZEJŚCIOWY: 3 przejściowe garnitury, 2 sportowe marynarki, 1 jeansy, 20 koszul (w tym również we wzory), 30 krawatów (knit, gabardyna, szantung itd.), trencz

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram