Atelier Bespoke

Styl francuski charakteryzuje przede wszystkim umiar w ilości posiadanych ubrań.

Francuskie powiedzenie, że ktoś pochodzi z rodziny w której nie kupuje się mebli  (a dziedziczy się je w spadku po przodkach) można śmiało, choć nie dosłownie, przenieść również na ubrania. Francuzów cechuje przede wszystkim właśnie ten umiar. Wyrafinowanie widoczne jest w jedzeniu – jem mniej ale lepiej, kulturze – czytam mniej książek ale jest to wielka literatura i wreszcie w w wyborze ubrań – mam mniej ubrań ale są to ubrania dobrej jakości.  W Polsce z kolei króluje zamiłowanie do przepastnych szaf pełnych ubrań. Dwadzieścia par spodni, niezliczone ilości koszul i nigdy nie noszonych (lub dawno znoszonych, słabej jakości) swetrów... W Polsce nie uchodzi założyć do pracy tej samej rzeczy dwa razy w tygodniu, podczas gdy we Francji jest to oczywiste. Francuz nie kupuje masy ubrań tylko dlatego, że jest wyprzedaż. Francuzi dbają o swoje ubrania. Lecz ta dbałość wynika z jakości ubrań; no bo jak dbać o garnitur z poliestru, kiedy usługa czyszczenia go w pralnii chemicznej kosztuje więcej niż on sam? Po co zawracać sobie głowę dbaniem o buty, które kupujemy na jeden sezon i których nie opłacałoby się nawet oddać do szewca przed schowaniem do szafy na kolejny sezon (pomijając już fakt, że w wielu przypadkach są one po prostu nienaprawialne, bo w zasadzie jednorazowe)? Zresztą, w przyszłym sezonie i tak nie będą już modne (bo – niestety – mamy tendencję do kierowania się „modą” jednego sezonu, kreowaną przez ludzi nie mających często pojęcia o podstawach stylu i elegancji w wersji ponadczasowej; próbujących jedynie udowodnić coś światu, że ich wizja mody jest ponadczasowa.. Francuzi są wolni od mody, bo sami ją tworzą. Nie noszą ubrań z widocznymi metkami.

Metka na wierzchu, czyli żywa tablica reklamowa?

 Styl kraju nad Loarą to wygoda; ale wygoda, która nie zwalnia z szacunku do siebie i do otoczenia. Prawdziwie francuski styl jest elegancki i ta elegancja objawia się zarówno w stroju ale przede wszystkim w zachowaniu. To dlatego Francuzi zasiadają do stołu w stosownym ubraniu; bo ubranie to niewerbalny komunikat; wyraz szacunku dla drugiej osoby. Nie chodzi o sztywne zasady, które znajdziemy w angielskim stylu bycia. Francuski styl bycia to umiłowanie piękna, sztuki i umiejętność korzystania z nich z wyrafinowaniem i ze smakiem. Anglicy uczestniczą w obiadach i chodzą na przyjęcia. Włosi bawią się się z ich szaleńczym umiłowaniem dolce vita a Francuzi? Francuzi bywają na przyjęciach, bywają w towarzystwie. Nie zawsze. Sporadycznie. Bo Francuz jest wolny od przymusu spełniania towarzyskich zobowiązań, od których niespełniania Angielski gentleman umarłby ze wstydu.

Francuski styl jest dość klasyczny w kroju i szyciu.  Nie są to oryginalne wzory, lecz umiejętność tworzenia efektu „je ne sais pas quoi” (tł. nie wiadomo co - coś nieuchwytnego) dzięki finezyjnemu zestawianiu ze sobą rzeczy i dodatków pozornie nie pasujących do siebie. Nie istnieje nawet krój garnituru o którym można powiedzieć: to francuski garnitur. To pozornie zwyczajny garnitur w odcieniach szarości o prostym kroju. Marynarka zapinana na dwa guziki. Klasyka, bo garnitur dla Francuza to strój do pracy. Ekstrawagancją będą kolorowe skarpetki, lubiane zwłaszcza na południu kraju. Mankiety koszuli wystają na szerokość papierosa. Bardzo wyraźny jest za to francuski sposób jego noszenia.Chanelowskie połączenie sztucznych pereł z kobiecym strojem jest doskonałym przykładem oryginalnego połączenia. Jedwabny fular z paryskiego butiku przy 24, Rue du Faubourg Saint-Honoré będzie doskonałym uzupełnieniem do płaszcza odziedziczonego po ojcu. Tak naprawdę tylko Francuzi potrafią to połączyć w spójną całość.

Nadwiślańskie hipsterskie przetrząsanie szaf i strychów to chwilowa moda opierająca się na byciu oryginalnym, poza mainstreamem.  Francuzów moda nie obchodzi, zresztą oni nie muszą przetrząsać strychów bo ubrania, czyste, odświeżone, ze szlachetnych tkanin, są poukładane przecież w szafie. Nie przetrząsają też szaf bo bulimia ubraniowa omija ich szerokim łukiem.

Francuski styl to również szacunek dla rzemiosła, charakterystyczny też dla włoskiego czy angielskiego stylu bo przecież wszystkie style, które zapisują się w historii ubioru,  szanują pracę ludzkich rąk.
Francuska stylistyka nie jest ortodoksyjna. Ma w sobie wrażenie pośpiechu, przypadkowego przeczesania włosów palcami, niedbale zawiązanego szalika wokół szyi. Wszystko to jest jedynie wrażeniem, bo kiedy nosi się ubrania dobrej jakości, idealnie dopasowane do naszego stylu życia, do tego jak wyglądamy, jak się zachowujemy – to wówczas, to wrażenie przypadkowości, jest właśnie naszym osobistym/indywidualnym stylem.

Francuski styl to dyskrecja i elegancja przede wszystkim.

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram