Atelier Bespoke

W świecie biznesu króluje power suit

Styl, który w Europie powszechnie nazywamy biznesowym jest namiastką amerykańskiego stylu z Wall Street. Biznesmeni z Nowego Yorku są tym wzorcem z Sèvres, który wyznacza standardy w świecie wielkiego biznesu.

Przede wszystkim – komfort. Amerykańskie zamiłowanie do komfortowego stylu życia wymaga by garnitury były uszyte z tkanin, które pozwalają na pełną swobodę ruchów i są przyjemne dla skóry i oka. Doskonała jakość tkaniny, doskonały krój – garnitur w cenie 5 000 USD nie jest rzadkością.

Marynarka dopasowana ale nie taliowana nadmiernie, harmonijnie współgra z szerokimi ramionami (Power!) a wyłogi tym szersze im wyższa jest pozycja biznesmena w hierarchii jego otoczenia biznesowego.  Chodzi o efekt wizualny, że mężczyzna jest potężny, ma władzę. Najbardziej amerykański garnitur – w prążek - wywodzi się od londyńskich bankierów. W latach 20-ych stał się symbolem gangsterów z Nowego Yorku. Garnitur w prążek budzi skojarzenie z powagą i respektem – dwie cechy cenione zarówno przez bankierów jak i szefów mafii.

Są dwa rodzaje garniturów w prążek, które pozwalają odróżnić czym się noszący je gentleman zajmuje w życiu. Prążek w świecie mafii, przeniesiony na ekrany kin, to pinstripe. Gentlemani i burżuazja czasów, kiedy narodził się kult tych garniturów – nosiła wzór chalkstripe– prążek przypominający linie nakreślane przez krawca kredą wzdłuż materiału.

   

 

Do garnituru, krawat w paski, przypominający klubowy, z tą różnicą że w angielskim krawacie linie biegną od lewego ramienia a w amerykańskim od prawego. Błękitna koszula z białym kołnierzykiem i nieskazitelnie błyszczące loafersy – buty dla zabieganych mężczyzn, którzy nie mają czasu na wiązanie sznurówek.

Amerykańscy biznesmeni, podobnie jak niegdyś słynni gangsterzy, żyją w ciągłym biegu. Ich strój doskonale wyraża, że czas to pieniądz.

Dla miłośników stylu amerykańskiego, filmy: Nietykalni z Robertem de Niro oraz Borsalino z Alain Delon to obowiązkowe pozycje filmowe.

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram