Atelier Bespoke

W kraju, w którym każdy gentleman ma w swojej garderobie swetry, Irlandzki Aran to prawdziwa tradycja.

Jest dokładnie tym samym w świecie swetrów – czym Harris Tweed w świecie tweedów. Jego długa tradycja, unikalność sprawiły, że Aran jest jednym z symboli Irlandii. Grube swetry o charakterystycznych wzorach są ich dziedzictwem, którego tradycja jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Ta tradycja zrodziła się na wyspach Aran  - grupie trzech wysp u zachodnich wybrzeży Irlandii zatoki Galway, gdzie mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem, zbieractwem, uprawą ziemi, hodowlą zwierząt. Tamtejsze klany wyrabiały wełniane materiały we własnych wzorach , które nie były przypadkowe lecz miały znaczenie dla osób potrafiących odczytać ich znaczenie. To kolejny przykład, że brytyjski styl nie opiera się na estetyce lecz na funkcjonalności.

Irlandzcy rybacy nosili swetry Aran wierząc, że chronią ich od niebezpiecznych mórz Atlantyku. Miało to też praktyczne zastosowanie bo po swetrach można było identyfikować wyrzucane przez morze na brzeg ciała rybaków.

Wzory swetrów Aran są mocno zakorzenione w celtyckiej kulturze wysp. Charakterystyczna chropowata linia brzegowa, odważni i zaradni mieszkańcy, którzy zamieszkiwali ziemię gdzie natura nie była łaskawa . Wzór Drabiny Jakubowej symbolizuje wspólną pracę, Drzewo życia oznacza więź rodzinną klanów na wyspach a diamentowy wzór symbolizuje kamienne murki, które do dzisiaj można zobaczyć na wyspach. Jednym z najpopularniejszych wzorów jest Carrageen Moss – mech irlandzki porastający skałki. Często spotykany ścieg zygzakowaty (The Zig Zag Stich) symbolizuje poszarpaną linię wybrzeża.

Sweter Aran wzór Boyle   


Źródło: www.clanarans.com

 

  Sweter Aran wzór Brady 

 Źródło: www.clanarans.com

 Trudy i piękno życia na wyspach Aran zostały fenomenalnie pokazane w filmie Roberta J. Flaherty'ego z 1934 roku - "Człowiek z Aran". Choć dokument ukazuje rzeczywistość irlandzkich wysp, to po obejrzeniu filmu łatwiej zrozumieć dlaczego szorstkie ubrania w kolorach ziemi są tak bliskie mieszkańcom Irlandii i Szkocji. 


Źródło: www.filmweb.pl

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram