Atelier Bespoke

Bespoke

W świecie krawiectwa istnieje kilka procesów szycia odzieży. Te odmiany to: bespoke, semi-bespoke, made-to-mesure (MTM), grande mesure, sur-mesure, demi-mesure, prêt a porter, ready to wear, fatto a mano, wykonano ręcznie, haute couture…Made-to-mesure lub demi-mesure (semi-mesure) to szycie odzieży na dostępnych szablonach, których forma jest następnie dostosowywana do proporcji klienta. W made-to-mesure nie mamy możliwości zmiany konstrukcji odzieży lecz jedynie jej rozmiary. Wykończenia , na przykład szerokość czy kształt wyłogów, również są wybierane z dostępnych dla danego modelu. Bespoke (fr. sur-mesure bądź grande mesure.) Czas realizacji to około 8-12 tygodni, choć na Savile Row znajdą się krawcy proponujący pięciodniowy termin realizacji usługi.

Bespoke to proces najbardziej czasochłonny, najbardziej spersonalizowany, podzielony na wiele etapów, z których główne to:

 1. szkic sylwetki-bazujący na rozmowie z Klientem. Ma on na celu ustalenie z Klientem charakteru, stylu, materiału z którego zostanie uszyta odzież, itp.

2. pobranie miary-po wybraniu/uzgodnieniu projektu, zamawia się materiał oraz zostaje pobrana miara.

3. konstrukcja formy-po wcześniejszym zdjęciu miary z Klienta, przygotowywana jest konstrukcja poszczególnych elementów odzieży. Wykonanie szablonu konkretnego    projektu to kluczowy element bespoke (w odróżnieniu od-bazującego na gotowych szablonach-MTM),

4. wykrój i odszycie-na tym etapie, przygotowywany jest wstępny wykrój, który odszywany jest na docelowym materiale lub materiale wzorcowym,

5. pierwsza przymiarka-modyfikacje nanoszone są na wykrojony wcześniej szablon; czasem 

potrzebne jest ponowne skrojenie materiału i powtórzenie pierwszej przymiarki przed przystąpieniem do kolejnego etapu,

6. druga przymiarka-dokonywana na docelowym materiale; ta przymiarka to dopasowanie proporcji, szczegółów, detali,

7. szycie-wykonanie odzieży, ręcznie lub z niewielkim użyciem maszyny,

8. wykończenie-obszycie dziurek, wykończenie wyłogów, wyprasowanie i przekazanie Klientowi. 

Bespoke, w praktyce, oznacza, że produkt został wykonany ręcznie. Ale „ręcznie wykonany” nie zawsze jest poprawnie rozumianym terminem; tak, jak odróżnienie krawcowej od szwaczki jest niejasne dla zwykłego śmiertelnika. Tymczasem jest to proste: szwaczka zszywa a krawiec (lub krawcowa) szyje. W odzieży bespoke nie ma szwaczek; są wyłącznie krawcy. „Ręcznie szyty” nie oznacza, że garnitur uszyto bez udziału maszyny do szycia. Ręczne szycie to przede wszystkim ręczne zrobienie wykroju, ręczne sfastrygowanie, czasem ręczne zszycie i na koniec ręczne wyprasowanie. Często „ręczne wykonanie” to tak naprawdę „ręczne wykończenie”. Są elementy stroju, gdzie maszyna nie zastąpi ludzkich rąk. Ozdobne szwy, obszycia dziurek czy szycie tych elementów gdzie trzeba zachować elastyczność i płynność linii, wymagają precyzji i doświadczenia krawca. 

Haute couture – to odrębna dziedzina sztuki krawieckiej. Termin ten jest zarezerwowany dla domów mody spełniających precyzyjnie określone kryteria zarówno w sposobie szycia jak i w kwestii używanych materiałów czy organizacji całego procesu produkcji odzieży. Haute couture to nie tylko piękne suknie wieczorowe lecz może to być zwyczajny strój codzienny.

Zasady haute couture określa Chambre Syndicale de la Haute Couture Parisienne. 

W świecie krawiectwa istnieje jeszcze Kiton, który jest uosobieniem najlepszego krawiectwa. Włoska marka Kiton pracuje z poszanowaniem wszystkich zasad bespoke, a dodatkowo korzysta z tkanin tkanych wyłącznie na ich zamówienie. Tym samym jest to krawiectwo najwyższej próby, gdzie nawet tkanina ma charakter unikalny.

Wśród kilkuset krawców jest zaledwie kilku, którzy osiągnęli stopień rzemiosła pozwalający na szycie garnituru w 100% przez jedną osobę. Przy zamówieniu takiej usługi, Klient jest obsługiwany przez krawca, który do niego przyjeżdża, zbiera miarę, omawia projekt, proponuje tkaniny i po uszyciu garnituru, dostarcza gotowy produkt; oczywiście bezpośrednio do Klienta.

Historyczną ciekawostką są początki szycia odzieży ready to wear. XVIII wiek, a zwłaszcza druga połowa to rozkwit tandety. A tandeta oryginalnie oznaczała gotową odzież, niedopasowaną do konkretnej figury.

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram