Atelier Bespoke

Od serca do miecza. Czyli krawat klubowy

Krawat klubowy to arystokrata wśród krawatów. Ma historię, dobre pochodzenie oraz jest częścią tradycji i brytyjskiego dress code'u. Ma też, nie inaczej, przeciwników, zamerykanizowaną wersję oraz włoskie wariacje na temat. Regimental tie, u Amerykanów znany jako repp tie a w Polsce jako krawat klubowy - pochodzi z Wielkiej Brytanii. Pierwotnie krawat klubowy był odznaką przynależności do regimentu. Trwałą popularność zdobył zaraz po I Wojnie Światowej, kiedy  brytyjscy żołnierze wracali do domów z dumą, że walczyli za kraj.

Zakładali wówczas krawaty swoich oddziałów i w ten sposób rozpoznawali się nawzajem „w cywilu”. Z czasem krawat klubowy, z tego samego powodu stał się powszechny na terenie szkoły, college’u, pułku czy klubu. Brytyjczycy uwielbiają podkreślać przynależność do wybranej grupy.  Dziś jednak krawat klubowy to po prostu krawat w paski. Jego symbolika się zmieniła i obecnie jest znakiem rozpoznawczym mężczyzny ceniącego styl anglosaski.Ów gentleman będzie nosił brytyjski krawat klubowy i na pewno nie pomyli go z jego amerykańską wersją. Brytyjski klubowy krawat ma paski, które schodzą od lewej do prawej strony. Amerykański odwrotnie.  (Kiedy mówimy o krawacie klubowym i paskach „od lewej do prawej” to mówimy zawsze z punktu widzenia osoby go noszącej – od jego lewej strony do prawej).

 

Brytyjski krawat klubowy Royal Air Force

 Książę Wiliam podczas oficjalnych uroczystości

 

Poniżej, wersja amerykańska

 

Prezydent John Fitzgerald Kennedy

Krawat klubowy często budzi niepewność co do wyboru wzoru. O ile poza Brytyjczykami nikt nie oczekuje by krawat w paski był potwierdzeniem przynależności do towarzystwa to jednak jadąc do Wielkiej Brytanii, warto upewnić się czy nasz ulubiony krawat klubowy nie wzbudzi niepotrzebnego zainteresowania. Byłoby niezręcznie założyć krawat tradycyjnie noszony przez absolwentów Eton, gdy nasze wykształcenie jest dość odległe od tego poziomu. Założenie amerykańskiego krawatu klubowego na spotkanie w gronie Brytyjczyków również może być niewłaściwe jeśli zależy nam na pozyskaniu sobie ich przychylności.

Źródło:www.etoncollege.com

Do czego założyć krawat klubowy?

Wzór pasków pasuje zarówno do biura (w stonowanej wersji), na kolację (w żywszych barwach) oraz na weekendowe spotkania (w kolorach brązu, pomarańczowym, żółtym). Krawat klubowy pasuje do garnituru formalnego. W tej wersji biała koszula jest najlepszym tłem.

Scena z filmu Kingsman

James Bond w klasycznym zestawieniu: granatowa marynarka i klubowy krawat

Krawat klubowy doskonale wygląda w zestawieniu z tweedem:

 

Jednak tradycyjnym tłem dla krawatu klubowego jest marynarka klubowa, do wyboru dwurzędowa lub jednorzędowa.

Granatowa dwurzędowa marynarka z metalowymi guzikami i ewentualnie wyhaftowanym emblematem klubu/uczelni/stowarzyszenia. Do tego szare flanelowe spodnie, regimental tie. Klasyka brytyjska. Najważniejsze są metalowe guziki będące dowodem, że nie jest to marynarka od garnituru. O ile dwurzędowa marynarka będzie najwłaściwsza w granatowym kolorze to decydując się na marynarkę jednorzędową - mamy do wyboru ogromną ilość i kolorów i wzorów. Czerwona, zielona, w paski (ale nie prążki!) -  i oczywiście metalowe guziki oraz wyhaftowany (jeśli oryginalny!) emblemat na kieszeni.

Do marynarki klubowej zarówno jednorzędowej jak  i dwurzędowej zakłada się jaśniejsze spodnie.  Oba rodzaje marynarek mają dwa szlice albo wcale. Po tym detalu poznamy czy jednorzędowa czerwona marynarka jest klubową czy jeździecką - wówczas z jednym szlicem. 

Granatowa marynarka klubowa to klasyka brytyjskiego stylu - pozycja obowiązkowa w garderobie gentlemana

Książę Michał z Kentu

Wersja swobodniejsza marynarki klubowej

Panowie, którzy wolą włoską fantazję lub amerykański styl Preppy mogą wybierać w nieograniczonej palecie kolorów

    

 Na koniec ściągawka, która pomoże zapamiętać różnicę pomiędzy brytyjskim krawatem klubowym a amerykańskim. W brytyjskiej wersji paski na krawacie układają się od lewej do prawej. Od serca do miecza.

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram