Atelier Bespoke

Mężczyzna o drobnej budowie - jak dobrać właściwy strój

Jak powinien ubierać się mężczyzna o drobnej budowie? Drobna budowa to nie znaczy, że jest się albo chudym albo niskim. Drobna budowa to proporcjonalna sylwetka o wzroście odpowiadającym wadze.

Ten typ budowy przysparza często kłopotów w dobraniu garderoby. Rynek jest dostosowany bardziej do osób, które chcą ukryć nadmiar kilogramów niż do tych, którzy mogliby spokojnie tych kilogramów jeszcze sobie nabrać. Tym samym, to nie sama sylwetka w sobie jest kłopotliwa lecz oferta rynku jest dość uboga. Zwłaszcza w Polsce.

Na początek - kompozycja stroju :

Zasada 1. Garnitur jest najlepszym  rozwiązaniem.

Strój jednolity w kolorze optycznie wyciąga sylwetkę w górę. Spodnie i marynarka w różnych, zwłaszcza kontrastowych kolorach, skracają wizualnie sylwetkę, dzieląc ją na pół. Czy spodnie mogą mieć mankiet? To częste pytanie mężczyzn, którzy obawiają się że takie wykończenie spodni podkreśli ich niski lub średni wzrost. Tak – mankiety w spodniach mogą być dobrym rozwiązaniem jeśli będą w tym samym kolorze co spodnie. Odpadają zatem podwijane dżinsy o kontrastowej lewej stronie.

 

 Jeśli nie nosisz garnituru, codzienny swobodny strój w jednolitej lub sąsiadującej kolorystyce również będzie dobrym wyborem.

 

Mankiet spodni w kontrastowym kolorze skraca optycznie nogi. Taki sam efekt dadzą przykrótkie spodnie i kontrastowe skarpetki. Natomiast, buty w kolorze zbliżonym do koloru spodni wydłużą optycznie sylwetkę. I analogicznie - te o kontrastowym kolorze będą wizualnie ją skracać. Jeśli zakładasz szorty to przy niskim wzroście unikaj butów do kostki. Wybierz mokasyny, loafersy, sandały. Do krótkich spodni nie zakładaj butów chukka ani ciężkich butów podkreślających szczupłość nóg.

Zasada 2. Jeśli wybieramy wzory to te luźno rozstawione np. dość szerokie paski czy kratki.

Wiadomo powszechnie, że pionowe paski wyszczuplają a poziome poszerzają. Ale ważny jest ich rozstaw. Szeroko rozstawione będą powiększać a drobne pomniejszać, niezależnie od ich kierunku. Garnitur lub marynarka w paski? Jak najbardziej ale w szerokim rozstawie.

 


 

Kratka księcia Walii? Sama w sobie kratka jest drobna. Ale jeśli jest połączona z nałożoną szeroką kratą (overcheck, windowpane) w innym, nie kontrastowym kolorze to wizualnie zyskuje na objętości.

W przypadku wzorów jednak nie popadajmy w skrajność. Zbyt duża kratka będzie przytłaczająca bo powierzchnia do zagospodarowania jest skromna. To trochę jak w sytuacji gdy stół w Ikea wydaje się być idealny ale po przywiezieniu go do mieszkania w bloku okazuje się być lekko za duży..

Za duża krata podkreśli drobną sylwetkę. Krata w kontrastowym kolorze również nie jest dobrym wyborem.

Wybierając marynarkę, należy zwrócić uwagę na kozerkę. Wyżej położona nada zawsze lekkości w górnej części sylwetki. Tradycyjna angielska (lewa strona rysunku) sprawia wrażenie, że ramiona są opadnięte.

 Zasada 3. Dopasowany krój.

Luźne, oversize elementy odzieży  będą sprawiać wrażenie za dużych a tym samym podkreślać drobną budowę. Ciężkie faktury materiałów jak na przykład gruby sweter o wyraźnym splocie również będzie podkreślał drobną budowę przytłaczając ją swym ciężarem. Zamiast tego można grać na materiałach o wzbogaconej fakturze. Kieszenie z patkami, kieszenie nakładane, surowe w dotyku materiały.

Sztruksowa marynarka, tweed, są świetnym rozwiązaniem bo wzrokowo nadają objętości. Spodnie od garnituru, dżinsy nie powinny się załamywać nad butem więcej niż raz. To niepotrzebnie przyciąga wzrok.

Marszczące się spodnie sprawiają wrażenie, że są zbyt długie co podkreśla wrażenie krótkich nóg.

Sweter na guziki, z dekoltem w kształcie litery V optycznie wydłuży sylwetkę. Rękawy mogą się lekko marszczyć nadając ramionom objętości ale mankiet powinien zatrzymywać się na nadgarstku.

 

 Łaty na łokciach, emblematy, dobrany rozmiar dają efekt kontrolowanego luzu. Dosłownie i w przenośni.

Wszelkie wstawki na ramionach są dobrym sposobem na optyczne powiększenie linii ramion.

Zasada 4. Krój w kształcie litery V

Krój z liniami na zewnątrz w kształcie litery V. Skośne kieszenie w spodniach. Przy drobnej sylwetce nie zapominajmy, że pionowe paski wydłużają optycznie sylwetkę ale również ją wyszczuplają. Więc nie zawsze taki wzór się sprawdzi. Krój w kształcie litery V można zastosować przy dekoltach w swetrach, w marynarkach z nisko schodzącym guzikiem. Efekt litery V da również postawiony kołnierz kurtki czy płaszcza.

Poniżej przykład jak optycznie można grać kształtem wyłogów marynarki.

 

Kurtka jesienna z postawionym kołnierzem to idealny przykład jak nadać objętości drobnej klatce piersiowej. 

 Zasada 5. Kolory

Kolory jasne i ciepłe powiększają. Jednak trzeba zachować ostrożność bo najczęstszym błędem w komponowaniu stroju jest traktowanie kolorów w oderwaniu od siebie. Fiolet zestawiony z kolorem niebieskim jest ciepły ale zestawiony z czerwienią czy intensywnym pomarańczowym będzie dawał chłodny efekt. Niebieski kolor jest jasny gdy towarzyszy mu czerń ale na tle białego jest ciemnym kolorem.

Przykładowo, kolor żółty, w jednym zestawieniu będzie powiększał wizualnie a w innym wręcz przeciwnie. Ważny jest odcień (jasny, ciemny, zimny, ciepły) ale również jaki wybierzemy element garderoby w danym kolorze.

Żółte spodnie są problematyczne same w sobie bo to dość ekstrawagancki kolor i nie każdemu będzie odpowiadał. Kolorystycznie zarazem, kiedy jest na dolnej części stroju, zdaje się on być zgaszony. Środkowy przykład - krawat w zestawieniu z niebieskim i brązem, rozjaśnia wizerunek. Taki sam efekt daje żółta kurtka bo żółty zastosowany w górnej części stroju - nadaje mu lekkości.

Grając kolorami w stroju dla mężczyzny o drobnej budowie unikamy kontrastów. Czarny garnitur w zieloną szeroko rozstawioną  kratę będzie podkreślał drobną budowę. Najważniejsza jest harmonia we wzorach. Zbyt duże wzory nie pasują bo, jak wcześniej wspomniałam, płaszczyzna sylwetki do zagospodarowania jest niewielka.

Kwestia kolorów jest istotna przy wyborze okryć wierzchnich.  Mężczyźni często sięgają po ciemne płaszcze i kurtki. Ciekawą alternatywą, która się sprawdzi w garderobie mężczyzny o drobnej budowie jest jasny płaszcz przed kolano.  Klasyczny trencz.

Alain Delon w filmie Samuraj

Humphrey Bogart w filmie Casablanca

O ile trencz należy nosić zapięty i przewiązany paskiem, o tyle inne płaszcze i kurtki, jeśli tylko pogoda na to pozwala, lepiej nosić rozpięte.

 Szalik owinięty i puszczony wzdłuż zapięcia doda optycznie wzrostu. Owinięty wokół szyi - doda objętości w barkach.

 

 Jeśli lubisz kolor czerwony to spodnie w tym kolorze świetnie się sprawdzą. Koszula w czerwonym kolorze nada wizerunkowi energii i wojowniczości co nie jest najlepszą stylistycznie propozycją dla mężczyzn o drobnej budowie. Ale spodnie w kolorze czerwonym dadzą pożądany efekt wizualnego powiększenia sylwetki. Kolor czerwony w odbiorze jest ciężki co,w tym przypadku, współgra z zamierzonym wizerunkiem. Również błękitne spodnie dadzą ten sam efekt. Nie ma czegoś takiego jak "ten kolor mi pasuje" bo patrząc na kolor, należy zwrócić uwagę również na kształt, odcień, ilość a przede wszystkim na harmonię z pozostałymi elementami kompozycji stroju.

 Sztuczki do wykorzystania:

  • Szersze (ale proporcjonalne!) wyłogi w marynarce.
  • Sztruksy o grubszej fakturze
  • Garnitur z tweedu
  • Płaszcz z podkreśloną linią ramion ale nie raglanowy.
  • Fular
  • Sztywny wyższy, szeroki  kołnierzyk.
  • Krawat w wyraźny wzór (krawaty klubowe!)
  • Poszetka w kontrastowym kolorze
  • Sportowe koszule z naszytymi kieszeniami (dżinsowe)
  • Bluza z kapturem.

I najważniejsze : mężczyzna o drobnej posturze ma harmonijną budowę. Nie zapominamy o szerokości dodając wzrostu i odwrotnie - dodając objętości nie zapominamy o wzroście.

I kiedy opanujemy zasady, zacznijmy je łamać. Tylko tak tworzy się styl. Nie znając zasad - tworzy się jedynie chwilową modę.

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram