Atelier Bespoke

Escorial czyli luksus w męskiej garderobie

Wełna Escorial jest tym wśród wełen czym są Konie Czystej Krwi Arabskiej wśród koni. Escorial to najwyższa jakość i gwarancja pochodzenia. Z racji swoich właściwości jest doskonała na garnitury, płaszcze, szale. Jej wysoka cena jest podyktowana zarówno jakością jak i ograniczoną dostępnością. Owce dające tę wełnę hodowane są w Nowej Zelandii i Australii, a tkalnie, które produkują tkaniny z wełny Escorial znajdziemy jedynie w Szkocji, Anglii i we Włoszech.

Pierwsze doniesienia na temat wełny Escorial odnalazłam w publikacji Francuskiej Akademii Nauk (Académie des sciences ) z 1777 roku. Sama Akademia została powołana przez Ludwika XIV i jej celem było pobudzanie i wspieranie badań naukowych we Francji. W publikacjach Akademii przedstawiano postępy w badaniach we wszystkich rozwijanych wówczas dziedzinach nauki.

Francja zawsze traktowała przemysł odzieżowy jako jeden z najważniejszych motorów gospodarki narodowej. Naturalnym było zatem, że prowadzone były badania nad podniesieniem we Francji jakości wełny owczej by stała się ona bardziej szlachetna. Te badania były prowadzone przez naukowca i hodowcę  M. Daubenton. Trwały około 20 lat zanim zostały zatwierdzone przez Francuską Akademię Nauk oraz przedstawione na łamach jednego z w/w wydań Akademii. W wyniku badań i krzyżowań owiec w hodowli, udało się uzyskać wełnę o jakości zbliżonej do wełny Escorial. Można powiedzieć, że był to swego rodzaju benchmark, jaki prowadziła Francja w tamtych czasach.

Histoire de l'Académie Royale des Sciences: année MDCCLXXVII

Sam sposób potraktowania tematu świadczy o tym jak istotna była we Francji jakość tkanin i jaką wagę przywiązywano do tego w aspekcie czysto handlowym. W ówczesnych czasach nie istniały jeszcze normy dla jakości tkanin. Wszystko opierało się na doświadczeniu kupujących i sprzedających. Już wówczas, o czym donosi publikacja, istniał problem, że ta sama wełna w jednym kraju była uznawana za wełnę najwyższej jakości, podczas gdy w innym kraju sprzedawano ją jako drugi czy trzeci gatunek. Wełna Escorial była uznawana za najlepszą wełnę i była ona dostarczana do królewskich tkalni we Francji. W tamtych czasach tylko hiszpańska rodzina królewska miała prawo do hodowli owiec dających wełnę Escorial a sprzedaż, poza Hiszpanię, owcy z królewskiego stada groziła karą śmierci. 

Jednak, w 1765 roku po raz pierwszy owce z królewskiej hodowli opuściły granice Hiszpanii. Król ofiarował w prezencie 90 owiec z królewskiego stada, swojemu kuzynowi z Saksonii. Z czasem hodowla trafiła do Republiki Południowej Afryki a dzisiaj owce są hodowane w Australii i Nowej Zelandii. Ich łączna ilość to około 5 000 szt.

W porównaniu z dobrej jakości włoską wełną, Escorial jest wełną niezwykle miękką. 

Natomiast na lato można wybrać materiał z mieszanki wełny Escorial i kid moheru:

 

Escorial to tkanina dla miłośników rzeczy wyjątkowych, luksusowych, autentycznych. 

Zapisz się na newsletter

Zarejestruj swój adres e-mail i nie przegap żadnych informacji!
Nie przegap tego, co może Cię zainteresować.

Śledź nasz instagram